NSZZ Solidarność Region ŚwiętokrzyskiNewsletter

„TU rodziła się Solidarność Rolników”

„TU rodziła się Solidarność Rolników”

dodano: 2021-04-22

W czterdziestolecie narodzin niezależnego ruchu chłopskiego w Polsce została otwarta (21kwietnia 2021r.) w Radkowicach (gm. Pawłów), przygotowana przez IPN, plenerowa wystawa „Tu rodziła się Solidarność Rolników”. Nieprzypadkowo miejscowość ta została wybrana na prezentację wystawy. Tu bowiem w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku rozwijała się intensywnie rolnicza „Solidarność”, na co miała duży wpływ niezwykle aktywna działalność Wandy Pomianowskiej.
W województwie kieleckim ruch chłopski był bardzo aktywny. We wsiach obecne były różne przejawy oporu społecznego. Ukazywały się antyreżimowe napisy, ulotki, plakaty i odezwy. Duże poparcie miało tu „mikołajczykowskie” PSL, które sprzeciwiało się komunistycznej wizji państwa, o czym w swoim wystąpieniu mówił biorący udział w uroczystości otwarcia wystawy, przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" Waldemar Bartosz. Przewodniczący nawiązując do aktywnej przeszłości ruchu ludowego, życzył ludziom wsi powrotu do zorganizowania się.
Wystawa prezentowana jest w Radkowicach, na placu przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej (Radkowice 5A) do 4 maja 2021r. 12 maja, ekspozycja, podobnie jak 16 innych z całego kraju, zostanie pokazana na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
W uroczystości otwarcia wystawy, ze względu na ścisły reżim sanitarny, uczestniczyło nieliczne grono osób, wśród których byli m.in. dr Marzena Grosicka z IPN, Waldemar Bartosz – przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", Marek Wojtas - wójt gminy Pawłów.

 

 


Udostępnij

wstecz
 


Kapitał ludzki Unia Europejska

Strona internetowa współfinansowana przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego