NSZZ Solidarność Region ŚwiętokrzyskiNewsletter

Nie żyje Mirosław Domińczyk, pierwszy przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego

Nie żyje Mirosław Domińczyk, pierwszy przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego

dodano: 2023-02-09

W wieku 69 lat zmarł w środę Mirosław Domińczyk, założyciel świętokrzyskiej „Solidarności”, uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej, współpracownik Komitetu Pomocy w Nowym Jorku i amerykańskich związków zawodowych, organizator wsparcia dla podziemnej „Solidarności” w stanie wojennym.

Od 1980 zaangażowany w działalność opozycyjną. W lipcu i sierpniu uczestniczył w strajkach w kieleckich zakładach pracy. Był współorganizatorem Wolnych Związków Zawodowych w Kieleckim Przedsiębiorstwie Instalacji Budownictwa, „Transbudzie” oraz Kombinacie Budownictwa Miejskiego i Fabryce Łożysk Tocznych Iskra w Kielcach. W sierpniu 1980 brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej. We wrześniu 1980 został wybrany przewodniczącym Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego. Od 1981 był redaktorem gazety „Robotnik Kielecki”. 13 grudnia 1981 został internowany i uwięziony w następujących zakładach karnych: Kielce-Piaski, Rzeszów Załęże, Nowy Łupków, Załęże i ponownie Kielce. Częściowo zwolniony w październiku 1982.
W lutym 1983 wraz z rodziną udał się na emigrację. Najpierw do RFN, a później do USA. Zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie w latach 1983-1985 brał udział w pracach Komitetu Pomocy NSZZ „Solidarność”, organizował pomoc materialną dla podziemia w Polsce, a także – w latach 1983-1993 – był konsultantem do spraw Europy Wschodniej w AFL-CIO w Waszyngtonie. Ponadto od 1989 do 1993 pomagał w organizowaniu wolnych związków zawodowych w Związku Radzieckim, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech i Ukrainie.
W 2003 powrócił na stałe do Polski.
Odznaczony Krzyżem Solidarności Walczącej (2010r.) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012r.).

(źródło: wikipedia)

Uroczystości żałobne pierwszego przewodniczącego świętokrzyskiej "Solidarności" Mirosława Domińczyka odbędą się w piątek (17 lutego) w Kielcach. Rozpoczną się mszą świętą o godzinie 12 w bazylice katedralnej. Mirosław Domińczyk zostanie pochowany na cmentarzu w Cedzynie.

 


Udostępnij

wstecz
 


Kapitał ludzki Unia Europejska

Strona internetowa współfinansowana przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego