NSZZ Solidarność Region ŚwiętokrzyskiNewsletter

Laureaci XIX Konkursu Wiedzy o NSZZ "Solidarność" - Andrzej Pawlik

Laureaci XIX Konkursu Wiedzy o NSZZ "Solidarność" - Andrzej Pawlik

dodano: 2023-04-18

Enea Elektrownia Połaniec SA w Zawadzie już po raz wtóry gościła w swej siedzibie laureatów, tym razem, XIX Konkursu Wiedzy o NSZZ "Solidarność", którego organizatorami są Region Świętokrzyski NSZZ "Solidarność" i Świętokrzyski Kurator Oświaty.
Firma Enea Połaniec, podobnie jak w ubiegłym roku, jest partnerem tegorocznego konkursu. Partnerstwo to wynika z faktu, iż Enea Połaniec od lat wspiera krzewienie lokalnego patriotyzmu angażując się w projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Działaniem na rzecz rozwijania zainteresowań najnowszą historią naszego kraju i Ziemi Świętokrzyskiej wśród młodzieży, rozwijanie wiedzy o ruchu związkowym w Polsce i na świecie, poznanie roli związków zawodowych jaką odgrywają w naszym życiu zawodowym i społecznym jest właśnie Konkurs Wiedzy o NSZZ "Solidarność". Przygotowywanie się uczniów do tego konkursu i uczestnictwo w nim zapewne wpływa na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży.

Po zwiedzeniu Elektrowni przez uczniów – laureatów konkursu, dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym powstanie „Solidarności” w tym zakładzie pracy. Następnie uczestnicy przemieścili się do sali konferencyjnej, gdzie po powitaniu przez Panią prezes Zarządu Enea Elektrownia Połaniec, Agnieszkę Wojdan i prezentacji założeń konkursu przez przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", Waldemara Bartosza, przedstawieni zostali laureaci tegorocznej edycji konkursu
W XIX Konkursie Wiedzy o NSZZ "Solidarność" uczestniczyło 369 uczniów z 24 szkół ponadpodstawowych z całego województwa świętokrzyskiego. Uczniowie mieli do pokonania dwa etapy: pierwszy - szkolny i drugi - wojewódzki. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 56 uczniów. Tych, którzy zdobyli najwięcej punktów odpowiadając na 43 pytania zawarte w teście – poznaliśmy podczas uroczystości ogłoszenia wyników. Jedenastu uczniów, reprezentujących siedem szkół, nagrodzono cennymi nagrodami.
Pierwsze miejsce zajęła Anna Stachurska z V Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach. Nagrodą był wysokiej klasy laptop. Drugie miejsce zdobył Dominik Doniecki z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich i w nagrodę otrzymał elektryczną hulajnogę. Trzecie miejsce ex aequo zajęły: Justyna Krokosz i Anita Wrona, obie są uczennicami Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu. Nagrodą były tablety. Pozostali laureaci otrzymali smartfony, głośniki i słuchawki bezprzewodowe, inteligentne zegarki. Dodatkowo każdy laureat otrzymał dyplom, zestaw edukacyjny IPN i książki.
Konkurs Wiedzy o NSZZ "Solidarność", jak mówią uczniowie w nim uczestniczący, nie należy do łatwych, ale od dziewiętnastu już lat cieszy się popularnością w szkołach z czego można wyciągnąć wniosek, iż historia Polski, wiedza o związkach zawodowych i roli jaką pełnią one w zakładach pracy są wciąż atrakcyjne dla młodych ludzi.

Oto lista 11 nagrodzonych laureatów.
Pierwsze miejsce: Anna Stachurska - V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach.
Drugie: Dominik Doniecki - II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich.
Trzecie ex aequo: Justyna Krokosz i Anita Wrona - Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK "Jędrusie" w Połańcu.
Czwarte ex aequo: Kornelia Baran - I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie i Bartłomiej Brożyna - Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie.
Piąte ex aequo: Ewa Dankowska - Zespół Szkół  Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie i Kinga Lisowska - V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach.
Szóste: Bartłomiej Czosnek - Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK "Jędrusie" w Połańcu.
Siódme: Dawid Ławiński - Zespół Szkół  Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie.
Ósme: Oliwia Spurek - Zespół Szkół  Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie.

 

 

 

 

 

 


Udostępnij

wstecz
 


Kapitał ludzki Unia Europejska

Strona internetowa współfinansowana przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego