NSZZ Solidarność Region ŚwiętokrzyskiNewsletter

KONFERENCJA „SOLIDARNOŚCI” NAUCZYCIELSKIEJ I BAL BELFRA

KONFERENCJA „SOLIDARNOŚCI” NAUCZYCIELSKIEJ I BAL BELFRA

dodano: 2020-02-11

O tym, że pracownicy oświaty, nauczyciele, instruktorzy Domu Kultury potrafią dobrze się bawić nie tylko z młodzieżą szkolną, ale także we własnym gronie można było się przekonać na Balu Belfra zorganizowanym przez "Solidarność Nauczycielską" w Staszowie 8 lutego 2020 roku.
Spotkanie rozpoczęło się od okolicznościowej konferencji poświęconej 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" i działalności związkowej na terenie placówek oświatowych i kulturalnych objętych działaniem Międzyszkolnej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Staszowie. Wśród około 300 członków zrzeszonych w tej organizacji, większość (254 osoby), stanowią czynni pracownicy.
Marek Poniewierka - przewodniczący MKOiW NSZZ "Solidarność" w Staszowie przybliżył historię powstania NSZZ "Solidarność", obecne problemy dotyczące pracowników, którymi zajmuje się Związek i plany na przyszłość. Mówił: „W swojej działalności staramy się być wierni wartościom, które przyświecały "Solidarności" od samego początku, które sprawiły, że "Solidarność" stała się wtedy wielomilionowym pokojowym ruchem. "Solidarność", która powstała w 1980 roku, była protestem przeciw niesprawiedliwości, powstała w obronie godności ludzkiej, obywatelskiej, pracowniczej, cały czas upominała się o odzyskanie przez Polskę pełnej niepodległości. Bez "Solidarności" nie byłoby upadku komunizmu. „Solidarność” od samego początku była ruchem patriotycznym i chrześcijańskim. Robotnicy w czasie strajków wystawiali na bramach swoich zakładów portrety Jana Pawła II, organizowali Msze święte na terenie zakładów, wymusili cotygodniową transmisje Mszy św. w Polskim Radiu, domagali się wolności religijnej. Patronem "Solidarności" jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
W tym roku obchodzimy dwie ważne polskie rocznice: setną rocznicę Cudu nad Wisłą z 1920 roku, który uratował Polskę przed bolszewicką nawałą i 40. rocznicę powstania "Solidarności" w 1980 roku, która przeciwstawiła się systemowi komunistycznemu.
Bez "Solidarności" nie mielibyśmy dziś wolnej Polski, a także być może rozszerzonej Unii Europejskiej. Dlatego trzeba, w tym rocznicowym roku, przypomnieć o tym wydarzeniu młodzieży szkolnej i mieszkańcom powiatu staszowskiego. Jest to rocznica radosna, bo zakończona zwycięstwem".
W spotkaniu wziął udział poseł Marek Kwitek, który był przez wiele lat nauczycielem historii w Collegium Gostomianum w Sandomierzu i przewodniczącym sandomierskiej "Solidarności Nauczycielskiej". Podczas swojego wystąpienia przekazał uczestnikom spotkania najnowsze informacje dotyczące działań Rządu i Parlamentu w zakresie prawa pracowników do godziwego wynagrodzenia i warunków pracy.
Burmistrz Staszowa, Leszek Kopeć złożył związkowcom NSZZ "Solidarność" życzenia z okazji Jubileuszu.
Zaraz po odśpiewaniu "Sto lat", zabrzmiała filmowa piosenka "Czterdzieści lat minęło" i kultowy utwór "Solidarność" w wykonaniu Marka Grechuty.
Po konferencji, 150 uczestników okolicznościowego "belferskiego spotkania", przy dźwiękach muzyki serwowanej przez Kati Ka, bawiło się niemal do samego rana.
Marek Poniewierka

Udostępnij

wstecz
 


Kapitał ludzki Unia Europejska

Strona internetowa współfinansowana przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego