Koronawirus nie przeszkodził w obradach. Przewodniczący Regionów spotkali się w formule wideokonferencji

dodano: 2020-03-24

Spotkanie przewodniczących Zarządów Regionów NSZZ „Solidarność” z Prezydium Komisji Krajowej odbyło się (24.03.2020r.) po raz pierwszy w formule videokonferencji. Wzięło w nim udział 33 szefów Zarządów Regionów, w tym przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego – Waldemar Bartosz, oraz 7 członków Prezydium KK.
Omawiano m.in. stanowisko w sprawie „Tarczy antykryzysowej”, wniosek do Komisji Europejskiej o zawieszenie handlu emisjami EU ETS oraz uroczystości na 40-lecie Związku.

W sprawie „Tarczy Antykryzysowej” rząd przyjął niektóre postulaty Związku, m.in.:
- czas na porozumienie ws przestoju będzie wynosił 7 dni a nie 2,
-musi być w tej sprawie porozumienie z reprezentatywnymi związkami zawodowymi a nie tylko opinia,
- zapomogi z zfśs i ze związku nie będą opodatkowane,
- w przypadku postoju (jeśli się zgodzą związki zawodowe) pokrycie wynagrodzenia będzie: 40, 40, 20 (pracodawca, rząd, pracownik),
- badania okresowe i szkolenia bhp będą automatycznie przedłużane,
- zasiłek dla bezrobotnych zwiększy się znacząco (aktualnie to 826 zł).

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wystąpi o zawieszenie pakietu klimatycznego (szczeg. handel emisjami).

Z powodu epidemii koronawirusa koncert na Stadionie Narodowym, planowany na 29 sierpnia br., nie odbędzie się.

Uroczysta umowa z Prezydentem Andrzejem Dudą zawieszona.

Czy powyższe ustalenia wejdą w życie - zobaczymy w piątek, po obradach Sejmu.