NSZZ Solidarność Region ŚwiętokrzyskiNewsletter

Tygodnik Solidarność Świętokrzyska nr 33 (1400) z dn. 12 września 2023r.

43. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” - Kazimierz Pasternak

31 sierpnia 1980 roku – to data symbol o dziejowym znaczeniu dla najnowszej historii Polski, Europy i świata. Tego dnia w Gdańsku zostało zawarte porozumienie pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym reprezentującym 900 zakładów pracy z terenu Polski a Komisją Rządową, w wyniku którego został utworzony Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, otwierając trudną drogę ku upragnionej narodowej wolności, ludzkiej godności i zrzucenia kajdan komunistycznego zniewolenia także przez kraje Europy Środkowo – Wschodniej. Bohaterstwo polskich robotników, determinacja w pokojowej walce o sprawiedliwą Rzeczpospolitą została mocno zakotwiczona w nauczaniu papieża Polaka św. Jana Pawła II i Kościoła. Europa i świat o tym pamiętają. NSZZ „Solidarność” to swoista rozpoznawalna marka naszego kraju w najodleglejszych zakątkach świata.
31 sierpnia to od 2005 roku Dzień Solidarności i Wolności, ustawowe święto państwowe. Tego dnia w Polsce, Europie i na świecie Polacy, przedstawiciele różnych krajów oddają cześć i szacunek bohaterom tamtych, pełnych napięcia, sierpniowych dni.
Nie inaczej było w Regionie Świętokrzyskim NSZZ „Solidarność”. W każdej delegaturze podczas uroczystych rocznicowych liturgii mszalnych, poprzez modlitwę i rocznicowe homilie przywołano bohaterów sierpniowego, pokojowego zrywu Polaków ku niepodległości, a w miejscach pamięci zostały złożone wiązanki kwiatów.
W Kielcach, 31 sierpnia, w 43. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” w godzinach przedpołudniowych delegacje NSZZ „Solidarność”, parlamentu, rządu, władz samorządowych różnych szczebli, zakładów pracy i instytucji złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą strajk pracowników kieleckiego Chemaru. Były okolicznościowe przemówienia, w tym Waldemara Bartosza, przewodniczącego Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.
Po południu przedstawiciele w/w instytucji z udziałem m.in. Naczelnika Kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej i Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach złożyły kwiaty przy Pomniku upamiętniającym powstanie NSZZ „Solidarność”, zlokalizowanym na kieleckim skwerze Stefana Żeromskiego. W kieleckiej Bazylice Katedralnej została odprawiona uroczysta, koncelebrowana msza święta pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Kalety. W wygłoszonej homilii biskup przywołał dramaturgię sierpniowych protestów sprzed 43 lat i zwrócił uwagę na ciągle aktualne zadania jakie są do wykonania przez Polaków w obronie suwerenności Ojczyzny, osadzone w „Solidarności” tej związkowej i międzyludzkiej. Obecnych było 11 pocztów sztandarowych. O muzyczną oprawę liturgii mszalnej zadbali tradycyjnie kieleccy filharmonicy spod znaku NSZZ „Solidarność”. W krótkim wystąpieniu Waldemar Bartosz dziękując biskupowi za wygłoszoną homilię, księżom koncelebrantom i wiernym uczestniczącym w rocznicowej liturgii, nawiązał do protestu lubelskich kolejarzy i innych zakładów poprzedzających podpisane porozumienie w Gdańsku. Końcowe uroczystości tego wyjątkowego dnia odbyły się przed figurą błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, patrona Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Po złożeniu wiązanek kwiatów przez przedstawicieli wyżej wymienionych instytucji został odśpiewany Hymn „Solidarności”.


Udostępnij

Pozostałe artykuły tego wydania:


wstecz
 


Kapitał ludzki Unia Europejska

Strona internetowa współfinansowana przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego