NSZZ Solidarność Region ŚwiętokrzyskiNewsletter

Tygodnik Solidarność Świętokrzyska nr 40 (1407) z dn. 31 października 2023r.

„Solidarność” to stała troska o dom ojczysty - Kazimierz Pasternak

39 lat temu został uprowadzony przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa i brutalnie zamordowany ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wracał z Bydgoszczy, gdzie w kościele pod wezwaniem Polskich Braci Męczenników, na miejscowym osiedlu Wyżyny, przewodniczył nabożeństwu wraz z modlitwą różańcową. Była godzina 20.00 kiedy ksiądz Jerzy skierował do wiernych swoisty apel „aby życie godnie przeżyć, bo jest tylko jedno”. Każde życie. Około godziny 21.30 ruszył w podróż samochodem do Warszawy wraz z kierowcą Waldemarem Chrostowskim, bo rano następnego dnia miał przewodniczyć mszy świętej w kościele Św. Stanisław Kostki na warszawskim Żoliborzu. Uprowadzony w Zgórsku k/Torunia już do Warszawy nie dotarł. Zmasakrowane straszliwie ciało kapłana wyłowione zostało z Wisły w okolicach Włocławka 30 października. 3 listopada w pogrzebie kapłana uczestniczyło ponad 700 tysięcy osób z całego kraju. 12-letnia kapłańska służba człowiekowi i kościołowi została brutalnie przerwana.
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, którego Patronem jest błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, co roku 19 października oddaje hołd błogosławionemu, gromadząc się na mszach świętych i w miejscach upamiętniających męczeństwo kapłana, modląc się o jego rychłą kanonizację. Tak było między innymi w Kielcach. W kieleckiej Bazylice Katedralnej została odprawiona rocznicowa, koncelebrowana msza święta pod przewodnictwem bp Mariana Florczyka. Wśród księży koncelebrujących liturgię mszalną był obecny nowo powołany Diecezjalny Duszpasterz Ludzi Pracy - ksiądz Marian Fatyga.
W uroczystej liturgii uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, władzy rządowej i samorządowej. Obecne były poczty sztandarowe. Muzyczną oprawę mszy świętej ubogacili kieleccy filharmonicy spod znaku „Solidarności”.
Przed figurą księdza Jerzego obok kieleckiej bazyliki delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Uroczyste odśpiewanie „Ojczyzno ma” zakończyło modlitewną obecność tego dnia przy figurze kapłana.


Udostępnij

Pozostałe artykuły tego wydania:


wstecz
 


Kapitał ludzki Unia Europejska

Strona internetowa współfinansowana przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego